Разработка платного шаблона Joomla
  • Jedz zdrowo
  • Jedz zdrowo
  • Jedz zdrowo

ZOBACZ OFERTĘ TRENINGÓW

 

Jedz zdrowo

Odchudzanie zaczyna się w kuchni

10.09.2015 | Kategoria: Jedz zdrowo | Odsłony: 2057
Odchudzanie zaczyna się w kuchni

Proces odchudzania najczęściej kojarzy się z restrykcyjnymi dietami oraz odmawianiem sobie większości produktów. Taki sposób odżywiania tylko pozornie daje zamierzony efekt – owszem, w szybkim czasie zgubisz dużo kilogramów, jednak kiedy tylko powrócisz do swoich poprzednich nawyków żywieniowych, równie prędko pojawi się stara waga. Odchudzanie rzeczywiście zaczyna się w kuchni, jednak musisz podejść do tego z głową. Lepszy od drastycznych diet jest zdrowy styl odżywiania. Pokażę ci, jak można wprowadzić go w życie za pomocą pięciu zasad.

  1. Jedz pięć posiłków dziennie i nie podjadaj

Zdecydowanie w pierwszej kolejności powinieneś przyzwyczaić się do dzielenia posiłków na mniejsze porcje. Dzięki temu odchudzanie będzie o wiele prostsze, gdyż przyspieszysz swój metabolizm. Od dzisiaj do śniadania, obiadu i kolacji, dodaj jeszcze II śniadanie oraz podwieczorek, pamiętając, by zachować ten sam bilans kaloryczny. Jednocześnie, całkiem zrezygnuj z podjadania. To właśnie ono jest w dużym stopniu odpowiedzialne za tycie lub problem ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Jeśli poczujesz głód pomiędzy posiłkami, napij się wody, gdyż często mylimy chęć jedzenia z pragnieniem.

  1. Jedz regularnie

Spożywanie pięciu małych posiłków dziennie sprzyja regularności jedzenia, a to kolejna zasada, której musisz przestrzegać, jeśli chcesz schudnąć w zdrowy sposób. Proponuję, byś wyznaczył konkretne godziny odpowiadające posiłkom – odstępy pomiędzy nimi powinny wynosić około 2-3 godzin. Nie zapominaj, że jedzenie jest przyjemnością i celebracją codzienności – nie spiesz się, delektuj się smakiem, powoli przeżuwaj każdy kęs. Wówczas szybciej zaspokoisz swój głód i nie będziesz mieć ochoty na dokładkę.

  1. Planuj posiłki

Kolejnym bardzo ważnym elementem procesu odchudzania jest planowanie posiłków. To wyjdzie Ci nie tylko na zdrowie, ale jednocześnie będzie odciążeniem dla Twojego domowego budżetu. Racjonalne planowanie zakłada bowiem, że z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem rozpisujesz swoje posiłki. To sprawia, że zawsze masz w lodówce coś wartościowego, nie musisz stołować się na mieście i nie pomijasz posiłków z powodu braku czasu na gotowanie.

  1. Rob listę zakupów

Kiedy już zaplanujesz swoje posiłki na najbliższy tydzień, przepisz nazwy potrzebnych do przyrządzenia dań produktów na osobną kartkę i z taką listą udaj się do sklepu. Pamiętaj, by kupić jedynie to, co wcześniej zapisałeś – nie daj się zwieść promocjom, zapachom piekarni albo pięknie wyglądającym ciastkom. Lista zakupów ma Ci pomóc w odchudzaniu i budowaniu wytrwałości.

  1. Zapisuj to, co jesz i pijesz

Ostatnią kluczową zasadą jest prowadzenie dziennika odżywiania. Przez pierwsze tygodnie odchudzania warto sumiennie robić takie zapiski. Notuj wszystko to, co jesz i pijesz wraz z gramaturą lub wyliczeniem sztuk. Początkowo może to być dla Ciebie uciążliwe, jednak szybko się przyzwyczaisz. Dzięki późniejszemu analizowaniu dziennika dowiesz się, jakie błędy żywieniowe popełniasz oraz jakie zmiany należy wprowadzić, by schudnąć. Nie zapominaj, że takie notatki mają sens tylko wtedy, kiedy będziesz szczery, dlatego zapisuj również wszelkie potknięcia w postaci podjadania batoników albo pizzy na kolację.

Proces zdrowego odchudzania wcale nie wymaga bardzo wielu wyrzeczeń, a tym bardziej głodzenia się. Najważniejsze to racjonalne podejście oraz przestrzeganie wyżej wymienionych zasad. Dzięki temu zgubisz kilogramy z uśmiechem.