Разработка платного шаблона Joomla
  • Jakiś tytuł
  • Nie poddawaj się
  • Ćwicz dla siebie

ZOBACZ OFERTĘ TRENINGÓW

 

Ruszaj się

Wszystko, co musisz wiedzieć o stretchingu

18.07.2015 | Kategoria: Ruszaj się | Odsłony: 1404
Wszystko, co musisz wiedzieć o stretchingu

Właśnie skończyłeś swój trening. Jesteś zmęczony, ciężko oddychasz. Zwijasz matę, odkładasz ciężarki albo zdejmujesz buty do biegania, żeby oddać się relaksowi. Marzysz jedynie o kąpieli i błogim odpoczynku. Hola, hola! Nie zapomniałeś przypadkiem o czymś? Przeznaczyłeś choćby kilka minut na rozciąganie? Udowodnię Ci, że warto!

Stretching to integralna część treningu

Każdy trening powinie składa się z trzech części: rozgrzewki, ćwiczeń zasadniczych oraz rozciągania. Nieważne, jaką intensywność ma aktywność fizyczna, której się podejmujesz, zawsze musi zostać ona poprzedzona ruchami rozgrzewającymi mięśnie, a zakończona ruchami rozciągającymi. W ten sposób ochronisz się przed kontuzjami oraz urazami.

Stretching, czyli inaczej rozciąganie, można podzielić na statyczny i dynamiczny. Ten pierwszy doskonale jest Ci znany chociażby z zajęć wychowania fizycznego i polega na wykonywaniu spokojnych i płynnych ruchów oraz trzymaniu jednej pozycji przez kilkanaście sekund. Powinieneś wykonywać go po treningu. Rozciąganie dynamiczne natomiast, to szybkie poruszanie kończynami w ich maksymalnym zakresie ruchowym, mające na celu zwiększenie wydajności mięśni. Z tego powodu stretching dynamiczny jest dobrym elementem rozgrzewki.

Zalety stretchingu

Skoro wiesz już, czym jest stretching i jakie są jego rodzaje, teraz przekonam Cię, że powinieneś przeznaczyć na niego swój czas po zasadniczej części treningu.

Rozciąganie wykonywane po głównych ćwiczeniach pozwala przede wszystkim na wyciszenie, uspokojenie oraz złapanie oddechu. To forma relaksu, chociaż nie pasywnego i należy do stretchingu przyłożyć się tak samo, jak do pozostałej aktywności ruchowej. Dokładność i systematyczność w wykonywaniu rozciągania zaowocuje następującymi efektami:

  • zwiększeniem zakresu ruchu w stawach,

  • zmniejszeniem napięcia w mięśniach,

  • uelastycznieniem ciała,

  • zwiększeniem gibkości i koordynacji ruchowej,

  • eliminacją stresu,

  • przywróceniem mięśniom sprawności.

Bezpieczny stretching

Choć stretching kojarzy się z wyciszeniem oraz odprężeniem dla mięśni po treningu, to uczulam Cię na to, abyś podchodził do niego z dużą dokładność, dbając, by każdy ruch wykonywany był spokojnie i zgodnie z instrukcjami trenera, czy to tego obecnego na sali, czy też wirtualnego, z którym spotykasz się za pomocą serwisów internetowych. Mimo że rozciąganie powinno Cię uspokoić, to jednak nadal pozostaje aktywnością ruchową, angażującą całe twoje ciało i dlatego musisz pamiętać o bezpieczeństwie.

Radzę, abyś podczas stretchingu zwrócił uwagę przede wszystkim na dwa elementy: oddech oraz ból. Kontrolowany, swobodny oddech sprawi, że rozciąganie przyjdzie Ci z łatwością, a jednocześnie nie będziesz wykonywać gwałtownych ruchów, które w przypadku stretchingu nie są wskazane. Po drugie zaś, stretching rzeczywiście wiąże się z uczuciem naprężenia mięśni, jednak takie ćwiczenia nigdy nie powinny powodować bólu. Jeśli coś Cię zaboli, ostrożnie wróć do pozycji wyjściowej.

Dokładność ruchów, kontrola oddechu oraz przywrócenie mięśniom sprawności – oto podstawy każdego stretchingu. Wyżej przedstawione zalety rozciągania nie pozostawiają złudzeń, że to bardzo ważna część treningu. Mając w pamięci zasady bezpieczeństwa, ciesz się chwilą wyciszenia po ćwiczeniach i wyeliminuj napięcie mięśniowe przy pomocy kilku rozciągających ruchów.